Zayıflamak İçin En iyi 20 Bilimsel Tavsiye

1. İdeal kiloya inmek beden sağlığı ve psikolojik durum için önemlidir.

Vücuttaki yağ oranı obezite durumunu etkiler. Obezite; kalp ve damar hastalıkları, diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkların görülme riskini artırır. Kişinin ideal kilosunda olması hem fiziksel hem de ruhsal sağlığını etkiler.

2. Öncelikle ilk hedefinizi belirleyin ve kararlılıkla programınızı uygulayın.

Kilo verme sürecinde önemli olan kararlı olmaktır. Motivasyonunuzun sürekli devam etmesi için sık sık diyetisyeniniz ile görüşmeniz ve bilgi alışverişi içerinde olmanız önemlidir.

3. Kişiye özel beslenme planın uygulanması gerekir.

Uygulanacak listeler mutlaka sizin sağlık bilgilerinize uygun olmalıdır. Herkese tavsiye edilen ve kolayca bulunan listeler ilerleyen dönemlerde vitamin ve mineral yetersizliğine neden olabilir. Aynı zamanda vücutta yağ kaybından çok kas kaybına da sebep olabileceğinden halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere de sebep olabilir.

Size özel beslenme ve diyet programları için iletişim sayfamızdan randevu alabilir, veya whatsapp,insagram ‘dan  detaylı bir iletişim kurabilirsiniz …

4. Diyet listeleri, diyetisyen gözetiminde uygulanmalıdır.

Uygulanacak diyet listesi her zaman güncel kilonuza ve sağlık bilgilerinize göre yenilenmelidir. Farklı ve güncel listelerin uygulanması metabolizmayı da hızlandırarak kilo verme sürecini hızlandırır. Yaşam koçunuz tarafından hazırlanan listeler besin değeri ihtiyaçlarının karşılanması için de önemlidir.

5. Diyetisyen veya Aktif  Yaşam Koçunuza başvurmadan önce kan tahlili yaptırılmalıdır.

İlk olarak kan tahlilinin yapılması en fazla dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Tahlil sonucunda belirlenen değerlere göre zayıflamaya engel veya durdurucu bir etkenin olup olmadığı belirlenebilir. Bunun doğrultusunda da tüketimi kısıtlanacak bir besin varsa ona uygun diyet listeleri hazırlanır.

6. Metabolizmanın hızlı çalışması kilo vermeyi kolaylaştırır.

Metabolizmanın hızlı çalışıyor olması kilo verme sürecini etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Metabolizma hızında su tüketimi, fiziksel aktivite ve tüketilen besinlerin çeşidi gibi bir çok etken etkilidir. Gerekli besin ihtiyaçlarının sağlanması metabolizma hızının artmasını da etkiler. Bu yüzden besin kısıtlamasına çok fazla gidilmemelidir. Zayıflamak için sağlıklı ve dengeli beslenmek en doğru olandır.

 

7. Bilinçsiz uygulanan şok diyetlerden uzak durulmalıdır.

Çağımızın en dikkat çeken konularından biri, zayıflamak için şok diyetler ve detoks uygulamalarıdır. Ancak bu uygulamalar her bireyde sağlıklı sonuçlar vermeyebilir. Çok düşük kalorili beslenmek ilk etapta hızlı kilo verdirebilir. Ancak metabolizmanın çalışmasını yavaşlattığı için ilerleyen zamanlarda kilo verme sürecini yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir. Son zamanlarda sağlıklı beslenme gözardı edilmektedir. Zayıflamak istiyorum veya kilo vermek istiyorum diye diyete başlayan bir çok kişi malesef kısa bir sürede diyeti bırakmaktadır. Önemli olan sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı yapıp kalıcı hale getirmektir. Bilinçsiz diyetler kalıcı olmayacaktır.

8. Diyette karbonhidrat, yağ ve protein değerleri dengeli olmalıdır.

Her bireyin besin ihtiyacı farklıdır. 3 temel besin grubu olan karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklarının diyette bulunması kilo verirken vücutta halsizlik gibi şikayetlerin bulunmasını engeller. Bütün besin gruplarında dengeli şekilde tüketilerek verilen kiloların büyük kısmının da yağdan olduğu bilinmektedir. Protein, yağ ve karbonhidrat oranı diyetisyen tarafından ayarlanmış, sağlıklı zayıflama diyetleri bölgesel zayıflama, göbek eritme ve basen eritme de etkili olur. Göbek eritme diyet listesi ve basen eritme diyet listesi gibi listeler kişiye özel oluşturulabilir.

9. Ana ve ara öğünlerin tüketimi atlanmamalıdır.

Karşınıza sıklıkla çıkan pratik zayıflama yöntemleri, kolay zayıflama yöntemleri ya da hızlı zayıflama yöntemleri gibi yazılarda genellikle bireylere günde 2 öğün yapmaları öneriliyor, kişileri aç bırakan tavsiyeler ve zayıflama öneriyle bireyleri yanlış yönlendirebiliyorlar.

Zayıflamak için diyet yani zayıflama diyeti yaparken en sık karşılaşılan şikayet fazla açlık hissinin hissedilmesidir. Kan şekerinin hızlı düşmesi ve ya dengesinin bozulması çabuk açlık hissine ve fazla besin tüketimine neden olmaktadır. Kan şekerinin daha dengeli olması ve metabolizma hızının düşmemesi için 3 ana ve 2-3 ara öğün şeklinde beslenmek önemlidir.

10. Gün içinde 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Su tüketimi diyet yapma sürecinde en fazla ihmal edilen konulardan biridir. Vücuttan toksin atımı ve ödem oluşmaması için su tüketimi ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda birçok besinin sindirimi, vitamin ve minerallerin emilimi için su önemli bir kaynaktır.

11. Sindirim sisteminin düzgün çalışması çok önemlidir.

Kabızlık, ishal ve gaz oluşumu gibi şikayetlerin sık sık yaşanması zayıflama sürecini zorlaştırır ve motivasyonun da düşmesine neden olabilir. Diyette posa kaynakları yeterli miktarda alınmazsa sindirim sistemi sorunları çok sık yaşanabilir. Sindirim sisteminin doğru ve sağlıklı çalışması için diyet yemekleri pişirilme yöntemlerine çok dikkat edilmelidir. Diyet yemekleri yağ oranın çok fazla düşürülmemeli veya yağsız yapılmamalıdır. Sindirim sistemi için sağlıklı yağ tüketimi çok önemlidir. Ayrıca diyetten tahıl grupları da çıkartılmamalıdır ve posa kaynağı sebze ve meyve tüketimi ihmal edilmemelidir.

12. Beyaz şeker tüketiminden uzak durulmalıdır.

Beyaz şeker kan şekerini etkileyen en önemli gıdalardan biridir. Kan şekerinin hızla yükselip çabuk düşmesi açlık hissinin de erken oluşumuna neden olur. Şeker boşa alınan kalori kaynağıdır ve besin değerinden bir özelliği yoktur. Karbonhidrat ihtiyacının meyvelerden karşılanması daha sağlıklı olur.

13. Aşırı tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

Tuz tüketiminin fazla olması vücutta ödem artışına neden olabilir. Bu da tartıya kilo olarak yansır ve şişlik yapar. Turşu, salamura, konserve veya dondurulmuş hazır gıdalar vücutta ödeme neden olabilir. Bu besinlerin tüketimi sınırlanmalıdır ve tüketildiği zamanlarda su tüketimi artırılmalıdır.

14. Beyaz ekmek yerine esmer ekmek çeşitleri tercih edilmelidir.

Beyaz ekmek ve esmer ekmek çeşitlerinin kalori değerleri aynıdır. Ancak tam buğday ekmeği, kepek ekmek veya çavdar ekmeği gibi esmer ekmek çeşitlerinin besin değeri daha yüksektir. Esmer ekmek çeşitleri posa açısından zengindir. Bu yüzden daha uzun süre tokluk hissi verirler ve bağırsakların düzgün çalışmasına katkı sağlarlar. Özellikle B grubu vitaminlerinden de zengin olan bu besinler diyet listelerinden mutlaka yer almalıdır.

15. Şerbetli tatlılar, hamur işleri ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.

Kalori değeri yüksek olan bu besinler tüketildiğinde tokluk hissi verir; fakat çabuk acıkmaya da neden olur. Zayıflama planlarında bu besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.

16. Paketli ürün tüketimi yerine evde hazırlanmış besinler tercih edin

Paketlenmiş hazır gıdaların içeriği tam olarak bilinmemektedir. İçeriğinde bulunan katkı maddeleri ileriki zamanlarda vücutta toksin etki yaratabilir. Bu besinler yerine evde hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesi daha sağlıklı olur ve kalori dengesi daha kolay sağlanır. Paketli ürün alınacağı zaman etiket okuma alışkanlığı olmalıdır.

17. Her hangi bir sağlık problemi yoksa yeşil çay, beyaz çay gibi bitki çayları tüketilmelidir.

Yeşil çay, beyaz çay, kiraz sapı, mısır püskülü, biberiye gibi bitki çayları antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda vücuttan ödem ve toksin atımını da yardımcı olur. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece zayıflama döneminde günde 2-3 fincan içilebilir. Ancak özellikle tansiyon hastalarının yeşil çay ve beyaz çay gibi çayları tüketmesi önerilmemektedir. Fakat piyasada birçok zayıflama çayı bulunmaktadır. Bu çaylar diyetisyen tavsiye etmeden kesinlikle kullanılmamalıdır.

18. Kafein içeren kahve, asitli içecek ve çay aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Gün içerisinde aşırı miktarda tüketilen çay ve kahve su tüketim miktarının az olmasına neden olabilir. Bu yüzden fazla miktarda tüketilen çay, kahve ve asitli içecek gibi içecekler susuzluğu hissedilmesini engelleyebilir, aşırı miktarda tüketilmemelidir.

19. Günde 40-45 dakika yürüyüş yapılmalıdır.

Yürüyüş yapılması yağ yakımını hızlandıran en önemli etkenlerden biridir. Yağ yakımı 30 dakikandan sonra başlar, bu yüzden en az 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapılmalıdır.

Zayıflama yöntemleri arasında en önemli şey egzersiz yapmaktır. Egzersiz, uygulanan zayıflama yöntemleri etkisini 2’ye hatta 3’e katlar. Diyet ile alınan kalori miktarı kontrol altında olur, zayıflama yöntemleri arasında yer alan egzersiz ile yağ yakımı hızla artar. Egzersiz zayıflama yöntemleri arasında en önemli konudur.

20. İdeal kiloya inildikten sonra vücudun sıkılaşması ve kas artışı için düzenli egzersiz programları uygulanabilir.

Yüksek miktarda verilen kilolarda vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Deride oluşan deformasyonların da önlenmesi için düzenli egzersiz yapılması önemlidir.

Teşekkürler 

Sizler için zayıflama yöntemleri konusunu oldukça detaylı yazmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Beğendiyseniz, bu yazıyı hemen alttaki sosyal medya  üzerinden paylaşırsanız çok sevinirim. Ayrıca, aklınıza takılan soruları sohbet sekmentinden yazabilirsiniz…

Share this post