Sıcak havalarda baş ağrısı neden olur?

Sıcak havalarda baş ağrısı neden olur?

 

Günümüzde en sık yaşanan ağrılardan biri baş ağrısı. Özellikle sıcak ve nemli havalarda nefes almak ve hareket etmek zorlaşıyor, ardından baş ağrıları başlıyor. Peki, baş ağrısının nedenleri nelerdir? Ciddi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa, gün içinde alacağınız önlemlerle baş ağrısını önlemeniz mümkün. Aktif Yaşam Koçu ÜMİT KEYHA sizler için, baş ağrısının nedenlerini ve baş ağrısını önleme yöntemlerini araştırdı.

 

Sıcak hava

Hava sıcaklığındaki artış, damar genişlemesine ve ağrıya neden oluyor. Yüksek tansiyon problemi olan kişilerde, sıcaklık artışıyla birlikte tansiyon yükselmeleri yaşanıyor, buna bağlı olarak özellikle ense bölgesinde ağrılar hissedilebiliyor.

 

Az su içmek

Gün içinde yeteri kadar su tüketmiyorsanız, terleme ile vücudunuz sıvı kaybettiği için, sıvı eksikliğine bağlı baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

 

Uyku Düzeni

Sıcak ve nemli havalarda uykuya dalmak zorlaşıyor. Yeterli ve kaliteli olmayan uyku da baş ağrısına neden oluyor.

 

Klimalar

Yaz aylarında neredeyse kapalı her alanda klima kullanılıyor. Ancak, klimaya doğrudan maruz kalmak, baş ve boyun ağrılarını tetikleyebiliyor.

 

Yoğun nem

Yoğun nem, baş ağrısına yol açabilecek birçok etkeni tetikliyor. Bunu önlemek için, günlük rutininizde bazı noktalara dikkat edebilir, daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Sıcakta baş ağrısı nasıl geçer?

Bol su için. Ayran, soda gibi içeceklerle sıvı eksikliğini önleyin.

Güneş ışınlarının yoğun ve dik olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.

Dışarı çıkarken şapka ve güneş gözlüğü takmayı unutmayın.

Gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketiyorsanız, bu tüketimi sınırlandırın. Özellikle uyumadan iki saat önce çay ve kahve tüketimini kesin.

Alkol baş ağrısını tetiklediği için, alkolden uzak durun.

Klimalara 24 derecenin altına ayarlamamaya ve doğrudan maruz kalmamaya çalışın.

Çok sıcak ortamdan çok soğuk bir ortama ani geçişler yapmayın.

Baş ağrısının nedenlerini ve baş ağrısını önleme yöntemlerini öğrendiniz. Baş ağrınız bir türlü geçmek bilmiyorsa mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Share this post