Ramazanda Herbalife İle Beslenme

Ramazanda Herbalife İle Beslenme : Ramazan ayının yaklaşıyor olması yeni bir beslenme düzenine geçicemizi söylüyor. Herbalife ile oruç nasıl tutarız ? Herbalife ürünlerini iftar ve sahurda nasıl tüketiliyor ? Oruç tutmak dinimiz tarafından sağlıklı bireylere farz kılınmıştır. Ramazan sofralarımızı ciddi anlamda değiştiriyor. Meyve ve sebze günlük beslenmemizde mutlaka yer almalıdır. Uzun saatler sürecek olan açlık ve susuzluktan dolayı, sıvı ve elektrolit kaybı dikkat edilecek ilk madde olmalıdır. Öncelikle sıvı tüketimimizi azaltmamalıyız. İftarda çok fazla su tüketmek yerine çorba ve sebze yemekleri,meyve kompostosu gibi hem kalorisi hem de su içeriği olan yiyecekler bizim için idealdir. İftardan sonra su tüketimimiz sahur bitene kadar 3 litre olmalıdır. Suyun yanı sıra lifli besinlerin tüketimine de dikkat etmeniz gerekir. Gurme Domates Çorbasından da iftarda rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra Herbalife Çayını içerek, akşam iftarınızı lezzetli bir şekilde sonlandırabilirsiniz. Yemeklerde eğer ramazan pidesinden vazgeçemiyorsanız pilav ve makarnayı menüden çıkarabilirsiniz. Elbette kullanmakta olduğunuz besin takviyelerinin kullanımına da devam etmenizi hatırlatmak isterim. Sahurda da,yine aynı şekilde beslenmeye ve yeterli miktarda sıvı alımına dikkat etmeniz gerekir.

 

Bedenin açlığa dayanması suya kıyasla daha fazladır.Ramazan boyunca sürdürülecek yeni beslenme düzeninde iftarla sahur arasında vücut için gerekli sıvı ve elektrolitleri düzenlemek gereklidir. İftardan yatana kadar geçecek sürede ve sahurda bol sıvı tüketilmeli, Su, açık çay, bitki veya meyve çayları, ayran, kefir, maden suları sıvı ihtiyacının ve elektrolit dengesinin sağlanması açısından tercih edilebilecek sağlıklı sıvı kaynaklarıdır. İdrar çıkışları günde 6-7 kere olacak şekilde sıvı alımı mutlaka sağlanmalıdır.

Yemekler yavaş yavaş yenilmeli, mutlaka iyi çiğnenmelidir. Yemek kısa zamana sıkıştırılmamalıdır. İftar önce yarı sulu gıdalarla açılıp mide ve sindirim sisteminin çalışmaya başlaması için biraz zaman tanınmalıdır. İftar da önce su arkasında çorba içilip 15 dakika bekleyip yemeğe sonra devam etmek mide ve sindirim sistemine bu süreyi tanımayı sağlayacaktır. Çok sıcak – soğuk besinlerden kaçınmak mide ve sindirim organlarının performansını artıracaktır. Vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerini sağlayabilmek için,  etli sebze yemekleri, zeytinyağlı sebze veya et yemekleriyle devam edilebilir. Salata mutlaka sofrada bulunmalı, kalsiyum ihtiyacı için ayran-cacık veya kefir tercih edilmelidir. Karbonhidrat kaynağı olarak bulgur pilavı, makarna, tam tahıllıları içeren ekmekler tercih edilebilir. Pide yenilecekse çok sıcak olmamalı ve porsiyonuna mutlaka dikkat edilmelidir. Gazlı içeceklerden özellikle iftar sırasında kaçınmak gerekir. Yemeklerden sonra yatar uyur uzanır pozisyona gelmemek mide ve sindirim sisteminin daha rahat çalışmasına olanak sağlayacaktır.İftardan bir iki saat sonra meyve veya meyveli tatlılar, sütlü tatlılar küçük miktarlarda tüketilebilir.

Sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurdan sonra uyumayıp güne devam etmek iyi bir tercih olabilir. Sahurda shake karışımınızı çeşitlendirip, sebze ve meyvelerle renklendirmek damak tadınızıda, göz zevkinizide tatmin edecektir. hem kilonuzu korumak hem de sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır.

Kilo almamak için yenilen besinlerin yağ içeriğine mutlaka dikkat etmek gerekir. Yenilen besinlerin miktarına dikkat edilmeli, mideyi rahatsız edecek, gereksiz kalori almamızı sağlayacak büyük porsiyonlardan kaçınılmalıdır. Tatlıların tüketim sıklığı haftada 1-2 kereyi aşmamalı ve porsiyonları küçük tutulmalıdır. Yemeklerden sonra, günün açlığı üzerine yorgunluk ve kan şekerinde ki değişimler yüzünden ağırlık çökebilir. İftardan 2  saat sonra düşük tempoda yürüyüş yapılabilir, bu yürüyüş sindirimi kolaylaştıracağı gibi alınan enerjinin de yakılmasını sağlar.

Ramazanda Herbalife ile sağlıklı beslenme programı

İftar: Sağlıklı Bir başlanğıç için önce Herbalife gurme domates çorbası ile açılışı yapalım sonrasında yoğurt, salata ve protein ağırlıklı ( ızgara et, ızgara köfte , ızgara tavuk ve baklagiller ) içeren bir öğün ile orucunuzu açın. Ramazan ayının vazgeçilmezi olan ramazan pidesini az miktarda tüketmeniz önerilir.

İftar yemeğinizden sonra sahur vaktine kadar 3 litre su tüketmeniz önerilir.

İftar yemeği ile sahur yemeği arasında 3 bardak Herbalife bitkisel çay ve Herbalife aloe vera tüketilmesi önerilir.

Sahur: 400 ml süt ile birlikte 4-5 ölçü kaşığı Herbalife Shake tüketmeniz önerilir. Damak tadınıza göre Yoğurt ile de tüketim yapılabilir.

Herbalife Thermo Complete kullanıyorsanız iftar ile sahur arası bir tablet sahur yemeğinden sonra bir tablet alınması önerilir .  Hayırlı ramazanlar …

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post